Wycieczka klasy II C

Klasa II C miała 9 października wycieczkę przedmiotową z przedmiotów zawodowych - konstrukcji, budownictwa i historii architektury razem, gdyż było na niej dwóch prowadzących przedmiotowców.
Przeszliśmy trakt Królewski zaczynając wycieczkę na Pl. Trzech Krzyży kończąc pod Kolumną Zygmunta. Nie dochodząc do placu, podeszliśmy bliżej willi znanego warszawskiego architekta czasów przed i powojennych - Bohdana Pniewskiego, zaszytej Na Skarpie, blisko naszej szkoły. Oglądaliśmy jej wspaniałe ściany z bloków kamiennych i styl modernistyczny bryły.
Uczniowie sporo wiedzieli o zabytkach Traktu Królewskiego, które mieliśmy oglądać, co ucieszyło wychowawcę. Znajomość czasu powstania kościoła na Pl. Trzech Krzyży, czy wiedza o Zamku Królewskim również została doceniona oceną z historii architektury, nie wymagała wielu dopowiedzeń, a osoba Króla na Kolumnie była powszechnie znana całej chyba klasie.
Wspomnienie wielkiej budowy odkrywkowej na Pl. Zamkowym, przy budowie tunelu trasy W-Z w latach odbudowy powojennej 1948-52 to zwrócenie uwagi na świetną technikę budowlaną w tamtych latach, jej efekty służą nam do dziś. Docenienie wartości rekonstrukcyjnych Zamku z lat 70-tych, Starego Miasta było dla każdego zrozumiałe, ogrom prac tutaj wykonanych każdy odczuwał. Chcieliśmy zwrócić uczniów uwagę na patrzenie na budynki bardziej dogłębnie, myśleć o ich budowniczych, o czasie kiedy i dla kogo powstawały, o tym, co się w nich i pod nimi znajduje, i jak to wykonano. Takie myślenie rozwija wyobraźnię, a w zawodzie budowlanym pomaga zrozumieć wiele. Podziwialiśmy te widoki, pałace, kościoły, kamienice - dzisiaj tak ładnie utrzymane. Bardzo dobre zdjęcia uczniów miejscami przypominają nawet widoki Canaletta - ale ze współczesnymi uczestnikami. Myślę, że każdy odczuwał klimat Krakowskiego Przedmieścia - architektury w dobrym stylu.
Wykazywano zainteresowanie detalami architektonicznymi w mijanych przez nas budowlach zabytkowych Krakowskiego Przedmieścia. To cieszy, że młodzi ludzie sami je odkrywali, utrwalając na zdjęciach naprawdę dobre ujęcia.
To się nazywa wrażliwość - nie brak jej wśród naszych uczniów. A i przyjaźnie się też zawiązują. Więc cel wycieczki osiągnięto. Nauczyciele dobrze się bawili i miło było na wycieczce z klasą II C.
Na zakończenie wycieczki była przyjemność i odpoczynek w Pizzy Hut oraz trwonienie wspólnych klasowych pieniędzy. Wszyscy uznali, że najlepiej spożytkować je na integrację klasy i ..tak się też stało. Spójrzcie na zdjęcia.

Wychowawca Katarzyna Dankiewicz