22 października uczniowie klas drugich i trzecich brali udział w kolejnych warsztatach poświęconych fizyce.Tym razem tematem przewodnim były badania kosmiczne i układ słoneczny. Podczas spotkań dotyczących układu uczniowie poznali strukturę Układu Słonecznego oraz procesy powstania i ewolucji naszego najbliższego środowiska kosmicznego w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę. Poruszony został także problem tworzenia się innych układów planetarnych oraz zagadnienia związane z oddziaływaniami grawitacyjnymi: różnice pojęć masy i ciężaru, idea lotu kosmicznego, I i II prędkości kosmicznej. Uczniowie wykonywali doświadczenia pozwalające zrozumieć ogromne odległości w przestrzeni kosmicznej, tłumaczące stan nieważkości.

Badania kosmiczne miały na celu przybliżenie młodzieży technicznych aspektów poznawania i eksploracji kosmosu. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób urządzenia zbierają i przetwarzają informacje, w jakich warunkach muszą pracować oraz, że dzięki unikalnym rozwiązaniom mogą działać nawet wtedy gdy ... ulegną uszkodzeniu. Zagadnienia były ilustrowane dużą ilością materiału filmowego i fotograficznego.