23 października uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę, w sąsiedztwie naszej szkoły, poświęconą twórczości patrona Zdzisława Mączeńskiego. Pani profesor Krystyna Kowalewska - ucząca w szkole projektowania - pokazywała młodzieży obiekty, których projektantem lub inicjatorem powstania był Zdzisław Mączeński. Uczniowie mogli zapoznać się m.in. z tzw. Kolonią Profesorską, czy architekturą budynku Kancelarii Prezydenta Polski Budynek ten powstał w 1929 roku jako siedziba Izby Przemysłowo – Handlowej, a jego autorem jest prof. Zdzisław Mączeński. Budynek powstał w monumentalnym ciężkim stylu klasycznego modernizmu. Wejście główne zaznaczone jest portykiem w wielkim porządku o czterech podwójnych kolumnach z czarnego kamienia. Nad głównym wejściem umieszczono godło Rzeczypospolitej, po jego lewej stronie znajduje się koło zębate – symbol przemysłu, po prawej stronie róg obfitości jako alegoria handlu przynoszącego dobrobyt.

Pomimo przejmującego chłodu warto było uczestniczyć w wycieczce. Dziękujemy pani profesor K. Kowalewskiej za przybliżenie nam tajników architektonicznych.