Dnia 27 października bieżącego roku odbyła się wycieczka uczniów klasy I A w ramach Tygodnia Patrona do Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego komisja została powołana 14 października 1773 r. przez Sejm Rzeczypospolitej.

Była pierwszą w Polsce i w Europie instytucją o charakterze współczesnego Ministerstwa Oświaty. To ona zdecydowała, że językiem wykładowym w szkołach będzie polski.

Łacina pozostała w programie tylko jako jeden z przedmiotów szkolnych, nauczany razem z językiem i literaturą polską. Ustawy Komisji Edukacji Narodowej dla Stanu Akademickiego są obok konstytucji 3 Maja jednymi z najważniejszych polskich dokumentów końca XVIII wieku.
W wycieczce brała udział cała nasza klasa wraz z wychowawcą.

O godzinie  8:00 rano wyruszyliśmy ze szkoły. Zostaliśmy oprowadzeni po ministerstwie, najpierw po parterze, następnie po pierwszym piętrze. Od razu na początku dowiedzieliśmy się, że wykonanie budowli kosztowało 6 milionów złotych. Żarówki do zabytkowego żyrandolu przy schodach zostały wykonane przez polskiego fachowca mieszkającego w Anglii, ponieważ firma Philips nie podjęła się tego zadania.

Budynek prawie w całości został zachowany taki jaki był w 1927 r. Najciekawsza była sala konferencyjna, gdzie tkanina na fotelach była wykonana w Łodzi na zamówienie na wzór oryginalnej.
W ministerstwie tym były kręcone sceny z filmów i seriali, na przykład z „Kamieni na szaniec”.

Najciekawszą częścią wycieczki było zebranie informacji na temat naszego Patrona. Zdzisław Mączeński (ur. 14 października 1878 w Spytkowicach, zm. 17 czerwca 1961 w Grybowie) – polski architekt. Przez pięć lat uczęszczał do gimnazjum w Wadowicach. Po ukończeniu czwartej klasy szkoły średniej został przyjęty na pierwszy kurs na Wydziale Budownictwa Wyższej Szkoły Przemysłowej w Krakowie, gdzie studiował w latach 1893-1897. W roku 1918 otrzymał dyplom inżyniera na Wyższej Szkole Technicznej w Wiedniu, a w 1927 dyplom inżyniera – architekta na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej Na koniec wyszliśmy na boczny dziedziniec, gdzie rozstrzeliwano ludzi w okresie II wojny światowej. Budynek w czasie wojny służył za siedzibę gestapo.
Zafascynowani budynkiem wróciliśmy do szkoły. Wycieczka  była bardzo interesująca. Prowadzona była w profesjonalny sposób. Czekamy na więcej takich wycieczek.

Dominik Patelak
Kacper Łuczak