Panie z firmy Erbud  S.A  jak co miesiąc i tym razem zaproponowały ciekawą lekcję budownictwa dla klasy II A naszego technikum. Wycieczka odbyła się na kolejny realizowany obiekt budowlany - tym razem to: „Pawilon w parku”, który będzie nową siedzibą firmy Desa Unicum, zajmującej się sprzedażą dzieł sztuki, znanej z organizowania aukcji i wystaw. Obiekt budowlany powstaje przy ulicy Pięknej 1a w Warszawie. Projekt budynku został opracowany przez architekta Pawła Gralińskiego z pracowni Arch Magic, a głównym wykonawcą tego obiektu jest firma Erbud S.A.  Pawilon w Parku Ujazdowskim ma  dwie kondygnacje. Niższa znajduje się pod ziemią – będzie widoczna w wykopie, stworzonym od strony ulicy Pięknej 1a.
Od parku cały pawilon ma być porośnięty trawą i przypominać pagórek (jednak nie będzie można na niego wchodzić). Na niższym poziomie ulokowana zostanie kawiarnia, a prowadzić do niej będą amfiteatralne schody. Nad wykopem przerzucona będzie kładka, po której wchodzić się będzie do głównej części budynku, mieszczącej salę wystawową, księgarnię z książkami o sztuce. W pawilonie w parku znaleźć się mają także pomieszczenia biurowe oraz przestrzenie dla klientów, zainteresowanych kupnem dzieł sztuki. Projektant zakłada, że także na szklanych elewacjach pawilonu będzie można eksponować obrazy, grafiki, plakaty. Pawilon w parku ma być subtelny i nowoczesny zarazem ( strona www.desa.pl).
Kierownik budowy, Pan Tadeusz Klimek, oprowadzając klasę II A po obiekcie oprócz walorów użytkowych i architektonicznych skupił się również na technologii wykonania powstałego obiektu. Na kondygnacji poniżej poziomu O, ze względu na małą powierzchnie działki i przylegające do inwestycji obiekty istniejące, zastosowano najmniej inwazyjny sposób wykonania ścian szczelinowych, polegający na wykonaniu wykopu, zalaniu zawiesiną - mieszaniną bentonitu lub innego przydatnego iłu z wodą oraz z dodatkami aktywującymi, wykazującym właściwości tiksotropowe, służąca do zapewnienia stateczności wykopu (szczeliny), przy zabetonowywaniu już tak powstałej konstrukcji zawiesina  unosząca  się do góry zostawała usunięta na zewnątrz. Pan kierownik wspomniał, też o konstrukcji dachu. Zastosowana blacha falista, pełni  dwie funkcje jako deskowanie zanikające pod warstwę konstrukcyjną  płyty stropodachu  i jako podpora do instalacji m. in. instalacji deszczowej, gdzie w części podziemnej obiektu znajduje się zbiornik na jej gromadzenie – warunki ppoż.  Uczniowie mogli zobaczyć montaż szyb elewacyjnych, jak również rusztowania, o których uczono się teoretycznie na przedmiocie technologia murarsko - tynkarska.

prof. Elżbieta Lis