Jak co miesiąc i tym razem firma Erbud S.A. zorganizowała dnia 29 marca szkolenie dla naszej klasy 2 A. Tym razem spotkaliśmy się z pracownikami firmy Atlas (jednym z partnerów biznesowych współpracujących z firmą Erbud S.A), tematem szkolenia był system izolacji cieplnej ścian zewnętrznych ETICS (dawniej BSO – Bezspoinowy System Ociepleń). Warstwę izolacji ze styropianu lub wełny przykleja się do ścian i pokrywa tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar ocieplenia wraz z tynkiem wynosi tylko 10–30 kg/m², stąd lekka w nazwie. Mokra, bo do rozrabiania kleju i tynku potrzebna jest woda.
Szkolenie zostało podzielone na trzy etapy.
W pierwszej części obejrzeliśmy prezentację dotyczącą m. in.
- głównych kierunków utraty ciepła
- funkcji ocieplenia ścian
- doboru właściwego ocieplenia ścian
- warunków technicznych i prawnych dotyczących ocieplenia ścian oraz instrukcji eksploatacji złożonych systemów izolacji cieplnej ścian zewnętrznych ETICS, która została opracowana w ramach współpracy firm produkujących i kompletujących zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń. Dokument ten jest skierowany przede wszystkim do właścicieli oraz zarządców ocieplonych budynków i ma za zadanie ułatwić utrzymanie elewacji w należytym stanie technicznym i estetycznym, dokonywania przeglądów oraz (w przypadku jakichkolwiek usterek) ułatwić ich usunięcie.
- kolejności wykonywania poszczególnych prac przy ociepleniu ścian budynku, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze nie tylko izolacji termicznej, ale również w jaki sposób należy dobrać tynk.
Druga część szkolenia obejmowała:
-prawidłowy montaż płyt styropianowych do ściany. Zaprawę klejącą rozrabiamy wiertarką z mieszadłem. Nakładamy ją na płyty styropianowe, nie na podłoże! Należy to robić metodą obwodowo-punktową, czyli przy krawędzi płyty dajemy pas kleju o szerokości 5 cm, a na środku placki o średnicy 8 cm. Klej powinien pokrywać 40% powierzchni.
- sprawdzenie prawidłowo nałożonego kleju na płytę styropianową pod względem pożarowym. Mogliśmy przekonać się jak ważne jest prawidłowe nałożenie kleju na płytę, tam gdzie nie było obwodowego paska kleju styropian podczas podgrzania zaczął się płomień przesuwać ku górze, natomiast przy prawidłowym wykonaniu metodą obwodowo-punktową ogień nie przedostał się przez warstwę kleju wyżej.
- nowość na rynku, wprowadzenie nowego tynku do użytkowania, nasi koledzy mogli przekonać się jak elastyczny może być tynk i jak może być wytrzymały na uderzenia mechaniczne, mimo użycia młotka nie zdołali zniszczyć warstwy tynku na elewacji ściany.
Pod koniec szkolenia mogliśmy zadawać pytania, na które odpowiadał przedstawiciel firmy Atlas.

Dziękujemy firmie Erbud  S.A. za kolejne ciekawe szkolenie, w którym mogliśmy uczestniczyć.

Klasa 2 A